PFOS ve PFOA ile ilgili bilgilendirme

Perflorooktansülfonikasitler (PFOS), perfluorooktonik asit (PFOA) ve perfloro yüzey aktif maddelerin (PFTs) tekstil bitim işlemleriyle olan bağlantısı genelleştirilerek medyada tartışmalara neden olmakta ve bu çok karmaşık konu ile ilgili olarak yapılan açıklamalarda florokarbon bazlı su, yağ ve kir iticilik ürünleri bu maddelerin kaynağı olarak söylenmektedir.

Fakat PFOS, PFOA ve PFTs tekstil mamullerinin bitim işlemlerinde kullanılmadığı gibi doğaya atılan PFT‘lerin en büyük kısmı yangın söndürme köpüklerinden, galvanik proseslerden ve PTFE kaplamalardan gelmektedir.

Su/yağ itici tekstil yardımcı kimyasallarında belirtilmiş perfluorlu asitler ve yüzey aktif maddeleri üretim kaynaklı olarak en fazla <0.5 ppm aralığında yan ürün şeklinde ortaya çıkabilmektedir.

Ancak flor bileşikleri yıllardır kullanıldığından dolayı PFOA, PFOS ve diğer PFTs her yerde bulunabilir ve saptanabilir durumdadır.

Çevrenin korunması ve sadece ppb düzeyinde bile flor bileşiklerinin tayin edilebilmesini sağlamak amacıyla perfloro maddelerin belirlenmesi için analitik yöntemler sürekli olarak geliştirilmekte ve bu yöntemlerle dünyada var olan temel kirlilik seviyesini teyit etmektedir.

RUDOLF florokarbon polimerlerini üretmek için beklendiği gibi, herhangi bir perfluoro oktansülfonik asiti (PFOS) yan ürün olarak ortaya çıkarmayan bir yöntemdeki monomerleri kullanmaktadır.

RUDOLF GmbH’in C8 florokarbon gamı perflorin monomerlerinin polimerleşme esnasında yan ürün olarak ortaya çıkan eser miktarda PFOA içerebilmektedir. Belirtilen uygulama miktarları kullanıldığında bitmiş ürün üzerindeki PFOA ppb aralığındadır.

Yüksek performanslı C6 RUCO-GUARD ve C6 RUCOSTAR ürün yelpazesi ile RUDOLF yıllardır klasik C8 florokarbon reçinelerine alternatifler sunmuştur. Uzun vadede bile PFOA’lara biodegrade olmayacak daha kısa zincir uzunluğuna sahip monomerler kullanılmaktadır.

Daha ileri seviye bir gelişme ise florokarbon reçinesi olmadan su geçirmezlik sağlayan BIONIC-FINISH®ECO’dur. Bu ürünler çok iyi, sürdürülebilir ve kalıcı su itici özellikleri sağlamaktadır.

BIONIC-FINISH®ECO ürünlerinin üretiminde hiçbir perflorokarbon bileşiği kullanılmamıştır. Bu yüzden  ®RUCO-DRY ECO perfloro grupları içermemektedir.