BIONIC-FINISH® ECO

Ekolojik su itici tekstiller

BİZE ULAŞIN

Doğa fonksiyonlarının etkili tamamlanması

Kuş tüyleri niçin ıslanmaz? Perfloro kimyasalı olmaksızın doğadaki bu tip bir su iticilik özelliği nasıl oluşur?

RUDOLF GROUP bilimsel Bionic bilimi ile bu sorulara cevap verdi. Bionic biliminin felsefesi sadece doğayı taklit etmek değil, aynı zamanda doğal sistemlerdeki fonksiyonel prensipleride realize etmek ve onları teknik çözümlere transfer edebilmektedir. Böylece, hidrofobik özellik kazandırmaya yönelik özgün, sürdürülebilir ve ekolojik avantajlı teknolojiler geliştirilebilir.

BIONIC-FINISH® ECO ile yapılan hidrofobik bitim işlemindeki reçete flor içermez. Ağaç tepeleri gibi dallanmış yapılı hiperdallanmış, hidrofobik polimerler tekstil ürünü üzerinde düzgün biçimde yönlenirler ve özel polimerler üzerinde kristalize olurlar. Bu fonksiyonel grupların birçoğunun optimum düzenlenmesi için yüksek ısı gereklidir. Reçeteye ilave edilen özel çapraz bağlayıcılar ile, birçok lif üzerinde optimum bağlanma ve yıkama dayanımı sağlanabilir.

Bıonıc gelecektir!

Bionic vasıtasıyla, RUDOLF hifrofobik apre alanında özgün, sürdürülebilir ekolojik ve avantajlı teknolojiler geliştirmektedir. BIONIC-FINISH® ECO hidrofobik apre işlemlerinde ekoloji ile trendleri birleştirmektedir.

Akıllı self-organizasyon Su iticilikte en iyisi

Hiperdallanmış polimerler çok fonksiyonlu bileşenlerin basamak basamak bir araya getirilmesi ile üretilebilir.

Her bir sentez basamağında hiperdallanmış polimerlerin reaktif uç grupları çok yüksek yoğunlukta su itici grupları oluşturacak şekilde katlanarak büyür. Bu hiperdallanmış hidrofobik polimerler çok etkilidir ve ağ yapısından dolayı kendi kendine organize olabilme ve kristallenme eğilimindedirler.

Optimum oryantasyon ve lif yüzeyine bağlanma için, BIONIC-FINISH® ECO, konseptinde kullanılan ®RUCO-DRY ECO ve ®RUCO-DRY ECO PLUS, apre kimyasalı sadece hiperdallanmış polimerlerden oluşmaz, özellikle ayarlanmış "özel" polimerler de içerir. Geleneksel tekstil bitim işleminde kumaşa kalıcı su iticilik özelliği kazandırmak şimdiye kadar sadece florakarbon polimerleri ile mümkün olmuştur.

Ekolojik emniyet

Perflorlu yüzey aktif madde (PFTs), yüzey aktif madde özelliği gösteren bütün floro-organik bileşikler için genel bir terimdir.

Bu grubun en iyi bilinen temsilcisi perflorooktan sülfonik asit (PFOS) ve perflorooktonoik asittir (PFOA). Bu maddeler doğada ayrışmamaları ve, henüz ayrıntılı incelenmemiş olmasıyla birlikte, zehirlilik endişesi sebebiyle takip edilmektedir.

Medya tartişmalarında, florokarbon bazlı su, yağ ve kir iticilik, yanlışlıkla, bu özelliği kazandırmak için kullanılan kimyasalların adları olarak isimlendirilir. Bununla birlikte perflorinlenmiş yüzey etken maddelerden (PFTs) hiçbirisi tekstil ürünlerine su iticilik fonksiyonu kazandırmak için kullanılmaz. Bitim işleminde florlu bir kimyasalın kullanılması halinde küçük miktarda yan ürün olarak ortaya çıkar. PFTs’in büyük çoğunluğu yangın sündürme köpükleri, galvanik prosesler veya yarı iletken teknolojiler vasıtasıyla doğaya yayılır.

RUDOLF GROUP bu yan ürünleri elimine ederek C6 generasyonu ismiyle PFOS ve PFOA içermeyen florokarbon ürünleri geliştirmeyi başarmıştir. Bu sebeple birçok marka üreticisi müşterilerine trendi belirleyen flor içermeyen ürünleri sunabilir ve bu sayede sürdürülebilir bir prosesin üretimi ile doğaya olan etkisi azaltilabilir.

RUDOLF GROUP BIONIC-FINISH® ECO ile fl oro organik bileşikler açığa çıkarmayan su itici apre maddeleri geliştirmeyi başarmıştir. Bu tür apreleme işlemi PFOS ve PFOA salınımını önler ve giyim sektörüne yeni bir perspektif açar.

BIONIC-FINISH® ECO üreticilere markalarını ve tekstil ürünlerini korumak için emniyet sunar.

Çok yönlü

BIONIC-FINISH® ECO müşteri dostu özellikleri önerir:

Profil:

 • Su ve sıvı olan kirleri iter
 • Yıkamaya karşı dayanıklıdır
 • Bütün lif tiplerine uygundur
 • Yıkam sonrası ütüleme ile 20 yıkamaya kadar (40°C narin program)
 • Flor içermediği için yağ itici özelliği yoktur
 • Kuru temizlemeye dayanımı yoktur
 • Su sızdırmazlık özellikleri yoktur (membran veya kaplama teknolojisi gerektirebilir)

 

Benefits:

 • Flor içermez
 • Formaldehitsizdir
 • Yüksek su iticilik
 • tuşeyi etkilemez
 • Aşınma ve yıpranmaya karşı dirençlidir
 • Konfeksiyonda dikilebilirliği geliştirir
 • Membran teknolojisi ile spor ve dış mekan ceketlerinin yüksek giyim konforu sağlar
 • Nefes alabilirlik üzerine negatif yoktur
 • Yıkama sonrasında tamburlu kurutmada kurutulabilir
 • Florokarbon reçine apresine göre uygun maliyetli bir alternatiftir

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

BIONIC FINISH® ECO mevcut fluorocarbon kimyasallarına karşı genel bir İkame değildir ancak hidrofobik tekstiller eldesinde etkili bir alternatiftir.Proseslerinizi oluşturmanızda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

BİZE ULAŞIN