HYDROCOOL®

HYDROCOOL® ile serin kalın

BİZE ULAŞIN

HYDROCOOL® ile serin kalın

Sentetik veya sentetik karışımları için akıllı nem yönetim teknolojisi.

Terleme insana yılda 365 gün ve günde 24 saat eşlik eden; aktivite, yüksek ortam sıcaklığı veya yüksek ateşin sebep olduğu fazla ısının vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan doğal bir reaksiyondur. Ne kadar terlemenin meydana geleceği fiziksel aktivitenin derecesine ve genetik yapıya bağlıdır. Terleme yoluyla ısı düzenleme sürecinde insan vücudunda bulunan 3 milyondan fazla ekrin ter bezleri tarafından renksiz ve kokusuz bir salgı halinde ter üretilir. Sağlıklı bir insan vücudu geceleri yaklaşık yarım litre ter üretir. İnsan 20 °C civarında ve ortalama bir eforla çalışırken günde 6 litre ter kaybedebilir. Çok yüksek tempolu egzersizler sırasında terleme miktarı saatte 4 litreye kadar çıkabilir.

Giysiler insan vücudunun ısı düzenlemesini destekleyerek fizyolojik konfora önemli derecede katkı sağlayabilir. Hafiflik, yüksek dayanım ve uzun kullanım ömrü, kolay bakım özellikleri ve hızlı kuruma gibi sayısız avantajları sebebiyle sentetik liflerden üretilen giysilerin popülerliği gittikçe artmaktadır.

Sentetik lifler hidrofobik yapıda olduklarından bitim işlemi uygulanmadıysa fizyolojik konfor açısından yetersizdirler. Sentetik liflerden üretilen tekstillerin bu zayıf yönü yüksek performanslı hidrofilik özellikler kazandırılarak giderilebilmekte ve bu sayede uygun fonksiyonel tekstil mamullerinin üretimi mümkün olmaktadır.

Optimum nem yönetim etkisi için ön koşullar

Sadece mükemmel şekilde tasarlanmış olan tekstil ürünleri optimum nem yönetim etkisi gösterme özelliğine sahip olurlar. Aşağıda verilen ön koşulları sağlayan tekstil ürünü bu tür bir aktif bitim işlemi için son derece uygundur.

 

Mükemmel nem taşınımı

Tekstil ürünleri, ortaya çıkan nemi kapiler kuvvetlerle emebilmelidir. Bu durum aynı zamanda "wicking efekti" olarak da bilinmektedir. Kumaşı oluşturan liflerin arasındaki boşluklar küçüldükçe bu kapiler kuvvetler artar.

 

Optimum buharlaşma

Tekstil ürünleri tarafından emilen nemin buharlaşmasında, kumaşı oluşturan toplam lif yüzey alanı büyük oranda etkili olurken, lifin türü ise daha düşük oranda etkili olmaktadır.

 

Kuruluk ve konfor

Vücuttaki nemli tekstil ürünleri insanı çok rahatsız eder. Sentetik liflerden yapılan giysilerin aksine selülozik elbiseler nemi çok iyi emer ve bünyesinde tutar.

Giyside kullanılan kumaş kalınlığı yüksekse, ince kumaşlara kıyasla daha fazla miktarda nem emer. Özellikle kalın pamuklu ürünler, selülozun olumsuz hacim-yüzey oranı ve yüksek nem tutma özelliklerinin bir sonucu olarak oldukça yavaş kurumaktadır.

Bu fizyolojik özellikler terleme konforu açısından çok olumsuzdur.

HYDRO COOL®

Poliamid ve karışımları

IC (Özdeş kimya)

Kolay temizlenebilme

FERAN® ICE
FERAN® ICS
FERAN® ASR

Polyester ve karışımları

Sentetikler/ selülozikler/ karışımlar

IC (Özdeş kimya)

Çift yönlü nem yönetim teknolojisi

Hızlı kuruma-soğuma kontrolü

FERAN® ICP
RUCO®-PUR SLY
RUCO®-PUR SPH
RUCO®-PUR SEC
FERAN® ICP
RUCO®-PUR SLY
RUCO®-PUR SEC
RUCO®-PUR SPH

Akıllı nem yönetim teknolojisi HYDROCOOL® ile, sentetik lifler cilde temas edecek şekilde vücuda rahatça giyilebilen fonksiyonel tekstiller haline dönüştürülebilmektedir.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

RUDOLF Duraner Tekstil bakım endüstrisi için güçlü çözümler sunar. Proseslerinizi oluşturmanıza destek olmaktan mutluluk duyarız.

CONTACT US