PFOS ve PFOA ile ilgili bilgilendirme

PFOS, PFOA ve PFT nin tekstil bitim işlemleri ile ilişkisi

BİZE ULAŞIN

Perflorooktansülfonikasitler (PFOS), perfluorooktonik asit (PFOA) ve perfloro yüzey aktif maddelerin (PFTs) tekstil bitim işlemleriyle olan bağlantısı genelleştirilerek medyada tartışmalara neden olmakta ve bu çok karmaşık konu ile ilgili olarak yapılan açıklamalarda florokarbon bazlı su, yağ ve kir iticilik ürünleri bu maddelerin kaynağı olarak belirtilmektedir.

Fakat PFOS, PFOA ve PFTs tekstil mamullerinin bitim işlemlerinde kullanılmadığı gibi bu bileşenler büyük çoğunlukla polytetrafluoroethylene (PTFE) bileşikleri, galvanic işlemler ve yangın söndürme köpükleri gibi farklı uygulama alanlarından kaynaklanırlar.

Su/yağ itici tekstil yardımcı kimyasallarında belirtilmiş perfluorlu asitler ve yüzey aktif maddeleri üretim kaynaklı olarak en fazla <0.5 ppm aralığında yan ürün şeklinde ortaya çıkabilmektedir.

Ancak flor bileşikleri yıllardır kullanıldığından PFOA, PFOS ve diğer PFTs her yerde bulunabilir ve saptanabilir durumdadır.

Çevrenin korunması ve sadece ppb düzeyinde bile flor bileşiklerinin tayin edilebilmesini sağlamak amacıyla perfloro maddelerin belirlenmesi için analitik yöntemler sürekli olarak geliştirilmekte ve bu yöntemlerle dünyada var olan temel kirlilik seviyesini teyit etmektedir.

RUDOLF florokarbon polimerlerini üretmek için beklendiği gibi, herhangi bir perfluoro oktansülfonik asiti (PFOS) yan ürün olarak ortaya çıkarmayan bir yöntemdeki monomerleri kullanmaktadır.

Yüksek performanslı C6 RUCO-GUARD ve C6 RUCOSTAR ürün yelpazesi ile RUDOLF yıllardır klasik C8 florokarbon reçinelerine alternatifler sunmuştur. Daha kısa zincir uzunluğuna sahip, uzun vadede bile PFOA’lara biyoparçalanma olmayacak monomerler kullanılmaktadır.

Daha ileri seviye bir gelişme ise florokarbon reçinesi olmadan su geçirmezlik sağlayan BIONIC-FINISH®ECO’dur. Bu ürünler çok iyi, sürdürülebilir ve kalıcı su itici özellikleri sağlamaktadır.

BIONIC-FINISH®ECO ürünlerinin üretiminde hiçbir perflorokarbon bileşiği kullanılmamıştır. Bu yüzden ®RUCO-DRY ECO ve ®RUCO-DRY ECO PLUS perfloro grupları içermemektedir.