®RUCO-PUR SEC

TEKSTİL MAMULLERİNDE HIZLI KURUMA ve SERİNLİK İÇİN İLERİ TEKNOLOJİ

BİZE ULAŞIN

Patentli COOL-DOWN teknolojisi

Hareketle ortaya çıkan ısı

Çalışma sırasında, serbest haldeveya sıcak biryaz gecesinde yatakta terlerken giysilerimiz her zaman bize eşlik ederler. Bu yüzden, özellikle anormal hava şartlarında giysilerimiz kendimizi iyi hissetmemizi desteklemelidir. SILURAN COOL-DOWN Teknolojisi bu anlamda tekstil mamullerimizi optimize eder.

SILURAN sadece yeni bir tekstil apresinin ticari ismi değildir. Aynı zamanda bu apre yönteminin temelini oluşturan teknolojinin patent ismidir. Yeni tip bir fonksiyonel apre işlemi geliştirmek amacıyla modifiye bir poliüretan segmentinin hidrofilik özellikleri ile silikonların yumuşaklık özelliği RUCO- PUR SEC‘te bir araya getirilmiştir. Silikondan (SILicone) SIL ve Poliüretandan (PolyURethANe) UR ve  AN  hecelerinin bir araya getirilmesiyle yeni performans ismi SILURAN oluşmuştur.

®SILURAN HYDROCOOL® grubunda yer alan  hidrofil yumuşatıcıdır.

Optimize edilmiş hidrofil özellikli apre işlemi

Elyafın, ipliğin ve kumaş konstrüksiyonunun tipine bağlı olarak, bir tekstil mamulü kullanımı sırasında az veya çok nem transferini düzenler.

Temel bir gereksinim, tekstil mamulünün ıslanma performansını artıran optimize bir hidrofilik apre işlemidir. Çünkü tekstil mamullerinde nem kontrolü için temel şart ıslanma performansıdır. Islanma performansı aşağıdaki parametreleri etkiler:

 • Daha iyi nem absorpsiyonu
 • Daha iyi nem iletimi (kapiler yükselme testi)
 • Hızlı nem buhar- laşması

aha hızlı kuruma - tekstiller için klima efekti

Bir tekstil mamulünün ®RUCO-PUR SEC ile apre işlemi görmesi onun daha hızlı kurumasını sağlar (aşağıdaki diyagrama bakınız).

Tekstil mamullerinin  kuruma  davranışı,  M&S  test methodu, P136A “Buharlaşma ölçümü“ yöntemine göre değerlendirilebilir. Belli zaman aralıklarında ağırlık ölçümüne dayanan bu test yöntemi, buharlaşma yoluyla numune üzerinden ortama geçen nem miktarını gösterir. Buharlaşma veya kuruma davranışı, başlangıçta tamamen ıslatılan test numunesine göre % olarak verilir.

Hızlı buharlaşma ve COOL-DOWN (serinletme) efekti

RUCO-PUR SEC özellikle tekstil mamulleri üzerinden hızlı nem buharlaştırmayı sağlamak amacıyla geliştirilmiştir.

RUCO-PUR SEC ‘in hidrofilik efekti, deri üzerindeki teri kapilar emiş etkisiyle uzaklaştırarak vücudun korumasını sağlar. Böylece daha sonra terin soğumasıyla ortaya çıkabilecek istenmeyen serinlik hissi önlenmiş olmaktadır.

Aktif aşamada nem deri üzerinden değil, giysi üzerinden buharlaşır. Kuruma için deriden ve ortamdan gelen sıcaklık (ısı) gereklidir. RUCO-PUR SEC ile hidrofilik yapılan tekstil mamulü giyim sırasında hoş bir serinlik hissi sağlar. (COOL- DOWN efekti)

Mükemmel yumuşaklık ve antistatik özellikler

Bir tekstil mamulünün tutumu ve antistatik özellikleri onun konforu üzerinde belirleyici rol oynar.

®RUCO-PUR SEC, iyi bir hidrofilik yumuşak tutum ile iyi antistatik değerleri bir arada sağlar. Böylece, özellikle vücuda temas eden sentetik liflerden mamul giysilerin giyim konforu sağlanmış olur.

Elastan içeren (likralı) mamullerde elastan lifleri üzerindeki yüksek hidrofobluğa sahip silikon yağlarının uygun yıkama maddeleri (®RUCOGEN SFW) ön terbiye/boyama işlemleri sırasında uzaklaştırılmalı, veya mamul apre işleminden önce uygun hidrofilleştirici ürünler ile (®FERAN ICS) muamele edilmelidir. Bu şekilde elastanlı kumaşlar ®RUCO-PUR SEC ile final apresine iyi bir şekilde hazırlanmış olur. Uygun proses adımları için bizimle irtibata geçiniz.

Kullanım kolaylığı apre maliyetini düşürür

RUCO-PUR SEC‘in tartımı ve kullanımı çok kolaydır.

Mamulün yapısına ve apre imkanlarına bağlı olarak apre işlemi çektirme veya fular yöntemlerine göre uygulanabilir. Ürün özel tasarımı nedeniyle düşük köpüklenme özelliğine sahip olup, jet/overflow ve bobin boyama gibi yüksek banyo sirkülasyonu olan makinelerde de kullanılabilmektedir.

Kurutmadan sonra özel ve maliyetli bir fikse (kondanse) işlemine gerek yoktur. Normal bir kurutma ile tekstil mamulü üzerinde yıkamaya dayanıklı efektler elde edilmektedir.

SILURAN®

Başlıca avantajları

Tekstil mamulü üzerindeki avantajları

 • Hidrofilik özellikler ve yüksek buharlaşma oranı
 • SERİNLİK (COOL-DOWN) özellikleri (TOTAL-WEAR-COMFORT)
 • Yıkamaya dayanıklı hidrofilik özellikler
 • GELİŞMİŞ-GİYİM KONFORU (ADVANCED-WE- AR-COMFORT)
 • SILVERPLUS ile kullanımda TOPLAM-GİYİM-KON- FORU
 • Yumuşaklık ve antistatik efektler

 

Uygulama sırasındaki avantajlar

 • Çektirme ve fular yöntemlerinde emniyetli uygula- ma imkanları sunar
 • Düşük köpüklenme özellikleri sayesinde jetlerde kullanıma uygundur
 • Sararmaya karşı dayanıklı olduğundan beyaz ma- mullerde kullanıma uygundur
 • Diğer hidrofilik yumuşatıcılarla kombine kullanıma uygundur