SILVERPLUS®

Yeryüzünün antimikrobiyali

DISCLAIMER BIOCIDE INFORMATION U.S. REGULATION TREATED ARTICLES

lider gümüş iyon teknolojisi

Tekstil mamullerinin günün her anında etkili hijyenik ve ferahlık apresinde son nokta - Kullanılan SILVERPLUS® ürününe göre

EPA-kayıtlı aktif madde, OEKO-TEX® STANDARD 100 ve bluesign®-onaylı

BİZE ULAŞIN

SILVERPLUS®, sahip olduğu yüksek aktif yüzey sayesinde, gümüş içeren bileşik son derece inovatif bir yöntemle yüzeylere uygulanmaktadır. Mikro yapılı SILVERPLUS®’ın bir gramındaki aktif madde, yaklaşık 600,000 cm2’lik yüzey alanını etkileme gücüne sahiptir. Yüzeysel alanının genişlemesinin avantajı, kaynakların tüketiminin metalik gümüş ile karşılaştırıldığında 100 faktörüyle minimize edilebilir olmasıdır. Aynı zamanda, platinyumum otomotiv egzoz katalizörlerindeki etkileşimi için geliştirilen yönteme benzer bir şekilde etkisi arttırımıştır.

Bu son derece yenilikçi uygulama sayesinde, oldukça etkili pozitif yüklü gümüş iyonlarından ihtiyaç duyulduğunda ve gerektiğinde nemli ortamda (ter gibi) serbest kalarak ve azar azar dozajlanarak neredeyse sonsuz bir birikinti oluşturulmaktadır.  

SILVERPLUS®’ın üçlü mekanizması sayesinde bakterilerin sebep olduğu kötü kokular gümüş iyonlarının efektlerine adapte olamazlar. Doğal gümüş elementinin antimikrobiyal etkisi özellikle serbest gümüş iyonlarından kaynaklanmaktadır. Pozitif yüklü gümüş iyonları, üçlü etki mekanizması sayesinde bakteriyostatik etkiler göstermektedir.

Dolayısıyla, SILVERPLUS® kötü koku oluşturan bakterilerin durdurulmasına yardımcı olarak, klinik ve hastanelerdeki enfeksiyonları da önlemeye katkı sağlayabilmektedir.

Terleme kokusuna ve nemli ortamlara karşı konfor apresi

Geleceğin tekstilleri için hijyen, koruma ve ferahlık - uzun süre kullanım, düşük su tüketimi

Sorun

Sentetik t-shirtlerde sadece kısa bir süre kullanıldıktan sonra koku oluştuğuna kim aşina değildir ki. Bir kere rahatsızlık hissedildiğinde bu gün boyu devam etmektedir. İstenilmeyen bu durum maalesef oldukça yaygın olarak da kullanılan spor ayakkabı, havlu, gömlek veya iş giysisinde karşımıza çıkmaktadır. Temiz ve çok sık periyotlarda yıkanmış bir ürün üzerinde kullanılmaya başladıktan kısa bir süre sonra koku oluşmaya başlar. T-shirt kirli olmamasına rağmen mevcut kokusundan dolayı yıkanır. Mevcut kokunun uzaklaşabilmesi için 30° - 40 °C üzerindeki sıcaklıklar tercih edilir ve ürün sık yıkanmasından dolayı yıpranarak kullanılamaz hale gelir.

Sebepleri

Kötü kokuya neden olan bakteriler gibi bazı mikroorganizmaların çoğalması için mümkün olduğunca geniş yüzeyler ve her şeyden önce nem başta olmak üzere besin, sıcaklık gibi bazı ön koşullar gerekmektedir. Bu da, cilde temas eden tekstillerin giyildiğinde özellikle mikroorganizmalar için ideal bir çoğalma ortamı yaratmaktadır. Düşük yıkama sıcaklıklarında kötü koku oluşumuna sebep olan bakteriler kontrol edilemez ve daha yoğun kötü koku oluşumuna sebep olurlar.

Çözüm

SILVERPLUS® tekstilleriniz için ekonomik ve ekolojik olarak yepyeni boyutlara girmenizde en akıllı ve en yenilikçi yöntemdir. Kötü kokuları engelediği için tekstil ürünleri daha seyrek olarak yıkanacağından ürünlerin kullanım ömürleri de SILVERPLUS® teknolojisi sayesinde arttırılmış olur. Düşük sıcaklıkta yıkanan tekstil ürünlerinde SILVERPLUS® teknolojisi sayesinde kötü koku oluşumları engellenebilir.


Ferahlık ve nem yönetimi

Mükemmel hijyen/ferahlık ve optimize nem iletim sinerjisi 

İyi bir nem yönetimi rahat bir ferahlık için vazgeçilmezdir. RUDOLF GROUP tarafından üretilen HYDROCOOL® teknolojisi ile geliştirilmiş nem yönetimi sağlanabilir.

 • ®FERAN ICE
 • ®FERAN ICP
 • ®FERAN ICS
 • ®FERAN ASR
 • ®RUCO-PUR SEC
 • ®RUCO-PUR SLY
 • ®RUCO-PUR SPH

Hidrofilik apre maddeleri teri vücuttan giysiye doğru taşırken SILVERPLUS® da bakterilerin sebep olduğu kötü kokuların oluşmasını engellemektedir. 

 

1 ...SILVERPLUS® koruma sistemine sahip giysinin    ter emişi, kumaş yüzeyinden optimum nem buharlaştırılması
2 ...Deri/tekstil arasındaki nem buharlaştırılması 
3 ...Derinin ter üretimi 

Doğal gümüş elementinden yola çıkılarak geliştirilen hijyen, koruma ve ferahlık sağlayan yenilikçi teknoloji

İnsanoğlu gümüşe yüzyıllardır güvenmektedir. Sadece takılar veya günlük kullanılan eşyalar için bir malzeme olarak değil de herşeyden önce gümüş elementinin bakteriyostatik etkisinden dolayı eski çağlarda sütün bozulmaması için gümüş sikkeler kullanılmaktaydı.

Günümüzde, gümüş etkili bir bakteriyostatik madde olarak kozmetik ve tıp gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Şu an nörodermatit tedavilerde kullanılan gümüş içerikli gazlı bezden, gümüşle metalize edilmiş tulumlara kadar geniş bir aralıkta kullanılmaktadır. Gümüşün bir parçası olmadığı modern tıp düşünülemez. RUDOLF GROUP‘da uzun yıllardan beri gümüşün uygulandığı bu modern alanlarda yoğun bir şekilde faaliyette bulunmakta ve inovatif çözümler sunulmaktadır.

SILVERPLUS®‘ın benzersiz teknolojisi sayesinde, gümüş elementleri emdirmede, kaplamada, bitim işlemi maddeleri uygulanan birçok yerde veya proseslerde hijyenik ve ferahlatıcı etkiler sağlamaktadır.

EKOLOJİK AVANTAJLARI

Düşük yıkama sıcaklıklarında bile hijyenik tekstiller 

21. Yüzyılın son derece ekolojik tekstil bakımı

Profesyonel veya ev tekstili ürünlerinin ömrü boyunca bakımı esnasında yapılan yıkama, kurutma, ütüleme ve tamirlerinde kayda değer miktarda enerji gerekmektedir. Su ve deterjan tüketimi hatrı sayılır miktarda yüksektir ve birçok kez de tüketimi tekstil üretim için gerekli olan miktarıda aşmaktadır. Artan dünya nüfusu ile kısa zamanda da limitlerini doldurmuş olacaktır. Bu nedenle integral sistem optimizasyonu zorunlu hale gelmektedir.

SILVERPLUS® ekoloji: düşük yıkama sıcaklıklarında bile hijyenik tekstiller – daha az enerji tüketimi ve daha iyi CO2 dengesi 

Verimlilik: Yıkamaya ve kuru temizlemeye karşı mükemmel dayanıklılık

SILVERPLUS®, mikro boyutlu olduğundan, tutumu etkileyecek herhangi bir binder veya çapraz bağlayıcı kullanılmaksızın yıkamaya ve kuru temizlemeye karşı dayanıklı bir şekilde tekstil mamulü üzerine sabitlenmektedir.

Mikro-pigmentler, iplikler arasındaki boşluklarda toplanarak liflere kalıcı şekilde bağlanmaktadır. Bu olay tekstil mamulleri üzerinde tutunan, tekrarlı yıkamalarda bile giderilemeyen pas taneciklerine benzetilebilir. Böylece, uygulanan ürün miktarına bağlı olmakla birlikte bitmiş tekstil ürünlerinin yapısı ve bileşenlerine de bağlı olarak olağanüstü yıkama dayanımlarına ulaşılabilinmektedir.

Çevre ile uyumlu

SILVERPLUS®  kullanımının çevreye hiçbir olumsuz etkisi olmadığı görülmüştür. SILVERPLUS® ‘daki doğaya geri dönen gümüş miktarı (ppb aralığı), doğada bulunan toprak ve kayalardaki ortalama doğal gümüş miktarına karşılık gelmektedir.

SILVERPLUS®  Kaynakların korunması

SILVERPLUS® antibakteriyel aktif serbest gümüş iyonları gibi önemli kaynaklarını boş yere harcamaz, sadece gerektiğinde kullanır. Serbest gümüş iyonlarının antimikrobiyal etkisi geniş bir alanda görülebilmektedir. 

ÜRÜN GÜVENLİĞİ

Fonksiyonel tekstil bitim apresi için güvenebileceğiniz ürün güvenlik belgeleri

OEKO-TEX® onayı

1992 yılından beri OEKO-TEX® etiketi güvenli ve cilt dostu giyimin işareti olmuştur. Tüketiciler bu etikete oldukça güvendiklerinden tekstil ürünlerini satın almadaki en önemli karar kriterlerinden biri haline gelmiştir.

bluesign® onaylı

Tüm tekstil tedarik zincirini birleştiren bluesign sisteminin ortak hedefi insan ve çevre kirliliğinin azaltılmasıdır. Sürdürülebilirliliğin felsefesi, insana ve çevreye zarar verebilecek tehlikelerden kaçınılmasıdır.

EPA-kayıtlı antimikrobiyal aktif madde

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA = US-Environmental Protection Agency), çevre ve insan sağlığını korumadan sorumludur. EPA-kayıtlı antibakteriyel maddeler tekstillerin üzerinde veya diğer yüzeylerde kullanılabilir olduğu gibi ABD ithalatı için tasarlanmış olan tekstil ya da yüzeylerde de kullanılabilir olmalıdır. Herhangi bir ihlalde EPA tarafından tüm dünyada titizlikle cezalandırılr. EPA-kayıtlı olan RUCO-BAC AGP ve RUCO-BAC AGL SILVERPLUS® ürünleri ABD pazarındaki tekstil ithalatınız için doğru hijyen teknolojisini kullandığınızı temin etmektedir (Lütfen sayfa 21’deki açıklamalara bakınız).

DISCLAIMER

HOHENSTEIN çalışması sonucu: Gümüş cildi etkilemez!

Bağımsız bir dematolog gurubu ile birlikte Hohenstein araştırmacıları tarafından yürütülen bir saha çalışmasında  gümüş içeren antibakteriyel giysiler sürekli giyildiğinde dahi doğal cilt florasının etkilenmediği tespit edilmiştir. 

Giysiler istenilen ferahlık efektini göstererek tekstil mamülünün içindeki bakterileri kontrol etmekte ve terlemenin neden olduğu istenmeyen bozunma ürünlerinin oluşumunu da önlemektedir. Başka bir deyişle: olumsuz yan etkileri olmadan güvenli ferah hijyenik efektler!

Bununla birlikte kötü kokuları önlemek ve tazeliği güvence altına almak için gümüş ferahlığı efektli deodorantlar da yaygın bir şekilde son tüketicilere sunulmaktadır.

LAUS çalışması sonucu: SILVERPLUS® atıkların biyolojik etkisi üzerine olumsuz etkisi yoktur

SILVERPLUS® ürünlerin antibakteriyel aktif maddesi (AgCl) devamlı var olan sülfit (hidrojen sülfit=bozulmuş yumurta kokusu) ile reaksiyona girerek suda çözünmez yapıdaki gümüş sülfürü (Ag2S) oluşturduğundan aktif halde kalmaz. Bu nedenle atıkların biyolojik arıtımı sırasında bakterilerin aktivitesi engellenmemektedir. Bu durum bağımsız bir test enstitüsü olan LAUS-GmbH, Kirrweiler/Almanya tarafından yapılan testlerle doğrulanmıştır.

ADVANTAGE APPLICATION

Economy: Simple application reduces costs

Cost reduction by universal application, especially in the exhaust method

Usually, the costs of textile finishing are not caused by the finishing product, but rather by additional processing costs due to its application. Even though SILVERPLUS® is a high-priced finishing agent, costs will not sky-rocket.

SILVERPLUS® products are extremely suitable for the exhaust method, because they do not require a costly binder system. Thus, SILVERPLUS® products can be easily applied by the exhaust method in initial textile finishing or in post-finishing, such as laundries. This approach makes the textile finishing market extremely flexible and leaves the decision on hygienic and fresh finishing open until making up the final article.

SILVERPLUS® can be incorporated in any step of intial textile finishing. An energy-intensive separate run, as with many conventional antimicrobial systems, is not necessary. Thus, a sales-promotional, functional additional value is created. SILVERPLUS® is profitable - also from an economic point of view, especially with ®RUCO-BAC AGL.

Quality and performance: No additional, quality diminishing binder system necessary

The use of a binder/adhesive system for heat-setting SILVERPLUS® in a resistance to washing and dry cleaning manner is not necessary. Binder/adhesive systems, as offered for other silver-based product systems, have the following disadvantages:

 • Most binder systems can only be applied by padding. The silver finish remains inapplicable to textiles that can only be finished by the exhaust method.
 • Binder systems have to be additionally cured at higher temperatures. A change of the white shade or colour has to be taken into account.
 • Binder systems require a separate run under curing conditions, which increases the production costs.

For obtaining fresh effects ordinary drying is sufficient to embed SILVERPLUS® in the fibre interstices. Depending on the combination with other finishing variants or process steps in dyeing or finishing, curing/setting temperatures can be used without effect losses.

Yenilikçi RUDOLF teknolojisi sayesinde fonksiyonellik

Günümüzde giderek artan apre trendleri, bakterilerin gümüş iyonları ile kontrol edilmesi ile birlikte aynı zamanda fonksiyonel tekstil mamullerinin üretilmesi yönündedir. Son birkaç yıl içerisinde RUDOLF GROUP, SILVERPLUS® ile kombine edilebilen kapsamlı inovatif apre teknolojileri geliştirmiştir.

 • SILVERPLUS® ve HYDROCOOL® teknolojilerinin kombinasyonu ile tekstil mamullerinin fonksiyonel özellikleri optimize edilmektedir. Bu kombinasyon ile; anti-statik özellik, mükemmel nem yönetimi ve serin tutum, yüzey kayganlığı, özellikle sentetik kumaşlarda daha hızlı kuruma, hijyen ve ferahlık özellikleri sağlanmaktadır. Bu kombinasyon mükemmel giyim konforu yaratmakta ve sunmaktadır.
 • HYBRIDTEX® –iki ayrı dünyanın en iyisi. Tekstil mamüllerinin dış yüzeyinde su,- yağ ve kir itici özellik sağlarken aynı zamanda SILVERPLUS® ile kombine edilerek iç yüzeyde nem yönetimi ve hijyen sağlamaktadır.

Oeko-Tex-Standard 100 ve EPA-onaylı SILVERPLUS® teknolojisi ile üretilmiş hijyen ve ferahlık veren membran, özellikle dış giyim tekstilleri, ayakkabılar, tıp ve iş kıyafetlerinde kullanılmaktadır. Bu memran ile laminasyon işlemi yapılmış tekstil mamulleri, su geçirmez, nefes alabilir ve bakterilerin sebep olduğu kötü kokulara karşı antibakteriyel efekte sahip olacaktır.

Profesyonel tekstil bakım ürünleri ve son kullanıcı uygulamaları için ürünler

Fonksiyonel hijyen ve ferahlık apre uygulaması, işletmelerde yapılan uygulamalardan sanayi tipi çamaşırhanelerde yapılan uygulamalara ve son bakım ürünlerine kadar geniş alanı kapsamaktadır. SILVERPLUS® teknolojisi, son kullanıcı formulasyonları için son derece uygun ürün olarak ta tasarlanmıştır ve şu formlarda olabilir;

 1. Ev tipi çamaşır makinelerinde veya hatta tatil esnasında lavaboda kolayca uygulanabilecek şekilde formüle edilen hijyen ve ferahlık ürünü:
 2. Ayakkabılara efektif ve kalıcı ferahlık sunan sprey ürün

Güven kazandıran bir marka

SILVERPLUS®, RUDOLF GROUP‘un gümüş ürünleri ile ferahlık ve hijyen apresi için kullandığı ana markadır. Marka, yüksek konsantrasyonlu ürünlerle yapılan endüstriyel aprelerinin yanında ev kullanımları için geliştirilen profesyonel bakım ürünlerini de kapsamaktadır.

SILVERPLUS® adı RUCO-BAC AGP ve RUCO-BAC AGL, markalarının genel adı olup çoğu tekstil mamullerinde kullanılmaktadır.

Dünyanın önde gelen aktif spor  kıyafetleri, çorap, yatak örtüleri, t-shirt ve iç giyim kıyafetleri üreticileri ile yapılan ortak çalışmalarla SILVERPLUS® piyasaya başarılı bir şekilde girmiştir. Bir lisans anlaşması imzaladıktan sonra SILVERPLUS® markası ücretsiz endüstri ortağınız olacaktır. 

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

HİJYEN VE FERAHLIK BİTİM İŞLEMLERİ İÇİN ENDÜSTRİYEL APRELERDEN, SANAYİ TİPİ YIKAMALARA VE SON BAKIM UYGULAMALARINA KADAR GENİŞ BİR YELPAZEYİ KAPSAR. Kendi materyallerinize yapacağınız uygulamalarda size destek olmaktan mutluluk duyarız.

BİZE ULAŞIN